INSTRUMENT
Melodyka
NAZWA
Ang. melodica, wł. melodica
HISTORIA
Współczesna postać została wynaleziona pod koniec lat 50-tych XX w, choć wcześniej instrumenty tego typu były znane we Włoszech. Po raz pierwszy jako profesjonalny instrument muzyczny została użyta przez amerykańskiego kompozytora Steve’a Reicha w utworze Melodica z 1966 r.
BUDOWA
Melodyka jest mała, lekka, tania i poręczna, podobna w brzmieniu i zasadzie działania do harmonijki ustnej. Składa się z ustnika i klawiatury (zazwyczaj 32-37 klawiszy). Naciśnięcie klawisza otwiera otwór, umożliwiając przepływ powietrza przez pojedynczy stroik. Dźwięk rozbrzmiewa w obudowie instrumentu, która jest wykonana z tworzywa sztucznego, drewna lub metalu.
ODMIANY
Odmiany różnią się skalą i wielkością – istnieją melodyki sopranowe, altowe, tenorowe, basowe oraz tzw. accordina, z guzikami zamiast klawiszy.
KLUCZ/TRANSP.
Instrument nie transponuje
TECHNIKA GRY
Grający dmucha w ustnik, czasem przedłużony dodatkową elastyczną rurką. Jedną ręką podtrzymuje instrument, a drugą obsługuje klawisze. Inny sposób to postawienie melodyki na stole i używanie obu rąk do gry lub powieszenie jej na pasku na szyi. Dynamika zależy od siły zadęcia.
AMBASADOR
Melodica Men (duet z kanału na YouTube)
CIEKAWOSTKA
Jest świetnym instrumentem na początek nauki muzyki – wiele kolorowych modeli przeznaczonych jest dla dzieci.
PRZYKŁAD MUZ.
Dźwięki instrumentów są brzmieniem orientacyjnym, wygenerowanym w programach:
Kontakt Native Instruments (głównie Factory Library oraz inne biblioteki) oraz Garritan (Aria Player).