INSTRUMENT
Skrzypce
NAZWA
Włoska nazwa violino pochodzi od rodziny viol, czyli grupy instrumentów smyczkowych, które popularne były od XV wieku.
HISTORIA
Skrzypce wywodzą się od instrumentów, które używane były już w XI w. (fidel, viole czy polskie gęśle). Współczesne skrzypce pochodzą jednak od skrzypiec barokowych, które swoją formę przybrały ok. połowy XVI w. Obecnie skrzypce są nieco większe od barokowych przodków i wykonywane z innych materiałów, a smyczek ma inny kształt.
BUDOWA
Skrzypce składają się z drewnianego pudła rezonansowego z dwoma otworami w kształcie litery f, do którego przymocowana jest szyjka z główką w kształcie ślimaka i podstrunnicą zakończoną komorą, w której znajdują się kołki. Mają 4 struny. Instrument podpiera się brodą na podbródku, a dźwięk wydobywa za pomocą drewnianego smyczka z końskim włosiem.
ODMIANY
Współcześnie grywa się także na skrzypcach barokowych (mniejszych, ze strunami z jelit i wygiętym smyczkiem). W XVI w. istniały też małe skrzypce o stroju innym niż tradycyjne. Odmianą skrzypiec z pięcioma strunami jest quinton.
KLUCZ/TRANSP.
Zapis nutowy w kluczu wiolinowym (skrzypcowym); instrument nietransponujący; możliwe jest jednak przestrojenie strun ze standardowego stroju (g, d1, a1, e2) na inny, zaproponowany przez kompozytora – taki zabieg nazywa się skordaturą.
TECHNIKA GRY
Skrzypce mają wiele możliwości technicznych. Grać na nich można smyczkiem (arco), a także szarpać struny palcami (pizzicato). Na skrzypcach można wykonywać dwudźwięki, a nawet akordy.
AMBASADOR
Henryk Wieniawski (skrzypek i kompozytor epoki romantyzmu), Niccolo Paganini (wirtuoz skrzypiec i kompozytor epoki romantyzmu), Antonio Stradivari (lutnik)
CIEKAWOSTKA
Skrzypce mają duszę! Dusza to drewniany kołek umieszczony w środku pudła rezonansowego, który łączy drewniane płyty.
PRZYKŁAD MUZ.
Dźwięki instrumentów są brzmieniem orientacyjnym, wygenerowanym w programach:
Kontakt Native Instruments (głównie Factory Library oraz inne biblioteki) oraz Garritan (Aria Player).