INSTRUMENT
Skrzypce elektryczne
NAZWA
Od zastosowanych w skrzypcach rozwiązań elektrycznych.
HISTORIA
Ich twórcą jest wynalazca gitary elektrycznej, Amerykanin George Beauchamp, który rozpoczął sprzedaż w 1936 r. Do masowej produkcji skrzypce elektryczne wprowadził Leo Fender, prezentując swój model w 1958 r. W latach 80. powstało wiele firm produkujących własne projekty. Największy sukces komercyjny osiągały w latach 90.
BUDOWA
Są całkowicie pozbawione pudła rezonansowego, mają jedynie deskę, podbródek, mostek, strunnik i kołki do strojenia strun. Wmontowany w skrzypce elektryczne przetwornik, nazywany potocznie przystawką, przetwarza drgania strun na sygnał elektryczny. Trafia on do wzmacniacza, gdzie jest odpowiednio modelowany przy pomocy filtrów i procesora efektów, a następnie wysyłany do głośników, które przetwarzają go na dźwięk.
ODMIANY
Istnieje ogromna ilość modeli, kształtów i kolorów, od różnych producentów.
KLUCZ/TRANSP.
Nie transponują.
TECHNIKA GRY
Technika gry jest identyczna jak na skrzypcach akustycznych. Barwa dźwięku najczęściej przypomina brzmienie pomiędzy skrzypcami, saksofonem, trąbką i gitarą elektryczną, ale finalnie zależy od użytych efektów.
AMBASADOR
Jean-Luc Ponty, Michał Urbaniak (muzycy jazzowi)
CIEKAWOSTKA
Firma Jordan wprowadziła na rynek siedmiostrunowe skrzypce elektryczne. Tłumaczy swój pomysł chęcią połączenia w jednym instrumencie skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu.
PRZYKŁAD MUZ.
Dźwięki instrumentów są brzmieniem orientacyjnym, wygenerowanym w programach:
Kontakt Native Instruments (głównie Factory Library oraz inne biblioteki) oraz Garritan (Aria Player).