To małe zespoły instrumentalne, które działały od XVI do XVIII w. Consortami obecnie nazywane są także zespoły grające muzykę sprzed XVIII w., które swoim składem nawiązują do dawnych zespołów instrumentalnych. Często wykonują one muzykę w duchu wykonawstwa poinformowanego historycznie (czyli zgodnie z założeniami danej epoki).
Najwcześniejszym udokumentowanym użyciem określenia „consort” jest opis spektaklu dla królowej Elżbiety w 1575 r. napisany przez George’a Gascoigne’a. Zespół określony tym mianem składał się z sześciu instrumentów.
Pod koniec XVI w. consortami określane były zazwyczaj zespoły złożone z instrumentów z różnych grup. Później consortami nazywane były także zespoły składające się z kilku tych samych instrumentów, np. consorty viol, consorty fletowe. W skład tych consortów najczęściej wchodziły instrumenty z tej samej rodziny, ale o różnych skalach, co pozwalało wykonywać bardziej skomplikowaną muzykę wielogłosową.
Określenie „consort” może mieć związek z włoskim concerto i francuskim concert, które w XVI i XVII w. odnosiły się do zespołów wokalnych i instrumentalnych.
Użycie terminu consort dla zespołów tych samych instrumentów jest teraz bardziej powszechne.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności