INSTRUMENT
Akordeon
NAZWA
Jest związana z możliwością grania akordów (z fr. accordéon)
HISTORIA
Jego przodkiem jest azjatycki instrument o nazwie sheng, skonstruowany już 3000 lat p.n.e w Chinach, w którym źródłem dźwięku był, podobnie jak w akordeonie, stroik przelotowy. Od XVIII w. zaczęto eksperymentować z hybrydami fortepianu oraz instrumentu dętego, które posiadały klawiaturę oraz miechy powietrzne. W 1822 r. w Berlinie Friedrich Buschmann skonstruował pierwszy akordeon.
BUDOWA
Ten bardzo skomplikowany instrument składa się z miecha oraz przymocowanych do niego dwóch części – klawiszowej (z klawiaturą fortepianową lub guzikami) i basowej (z guzikami basowymi). Źródło dźwięku stanowią stroiki przelotowe, które chromatycznie ułożone tworzą chór głosów. Przy otwieraniu i zamykaniu miecha powietrze o konkretnym ciśnieniu wprawia stroiki w drganie. Waga instrumentu to ok. 10-17 kg.
ODMIANY
Akordeony dzieli się na klawiszowe, guzikowe i cyfrowe. Ponadto istnieje wiele odmian regionalnych: bandoneon, concertina, bajan czy heligonka.
KLUCZ/TRANSP.
Nie transponuje.
TECHNIKA GRY
Poprzez składanie i rozkładanie obiema rękami miecha, grający wywołuje przepływ powietrza i porusza stroiki. W ten sposób reguluje też natężenie dźwięku. Na klawiaturze prawą ręką wykonuje się melodię, a lewą obsługuje bas. Dzięki przyciskom u góry instrumentu możliwe jest wydobywanie dźwięków o różnej barwie. Akordeonista w trakcie gry może je przełączać brodą. Instrument trzyma się na kolanach, jest też przytrzymywany na ramionach przez specjalne pasy.
AMBASADOR
Marcin Wyrostek (muzyk, zwycięzca „Mam talent”)
CIEKAWOSTKA
Największe muzeum akordeonu w Polsce znajduje się w Kościerzynie. Zgromadzono tam około 180 instrumentów.
PRZYKŁAD MUZ.
Nikołaj Rimski- Korsakov – Lot trzmiela
Dźwięki instrumentów są brzmieniem orientacyjnym, wygenerowanym w programach:
Kontakt Native Instruments (głównie Factory Library oraz inne biblioteki) oraz Garritan (Aria Player).