Flet piccolo

Flet_Piccolo
Flet piccolo

Dowiedz się więcej:

INSTRUMENT 

Flet piccolo

NAZWA 

Nazwa pochodzi z języka włoskiego – flauto piccolo oznacza po prostu „mały flet”.

HISTORIA 

Pierwsze zastosowanie fletu piccolo znajdujemy w muzyce operowej J. Ph. Rameau (1735 r.), później w operach W. A. Mozarta. Zastępował mały flet prosty lub flażolet, często w połączeniu z perkusją, ilustrując stylistykę orientalną. W muzyce symfonicznej piccolo pojawiło się po raz pierwszy w ostatniej części V Symfonii Beethovena (początek XIX w.), później kolejno w VI, VII i IX Symfonii, co zapoczątkowało dołączenie małego fletu do składu orkiestry symfonicznej.

BUDOWA 

Piccolo zbudowane jest podobnie jak flet poprzeczny, z tym że jest o połowę krótszy i składa się tylko z główki i korpusu. Dawniejsze odmiany fletu piccolo (XVIII-XIX w.) wykonywano z twardego drewna (najczęściej grenadilli), kości słoniowej lub szkła, bez mechanizmu klapowego. Współcześnie instrumenty wykonywane są z drewna (najczęściej hebanu), a także z plastiku, żywicy, mosiądzu, srebra niklowego i srebra. W orkiestrze najczęściej spotyka się piccola drewniane ze srebrnym mechanizmem klapowym T. Böhma (jak we flecie poprzecznym).

ODMIANY

W orkiestrach wojskowych dawniej wykorzystywany był również flet piccolo in Des, dla ułatwienia gry w tonacjach bemolowych

KLUCZ/TRANSP. 

Brzmi o oktawę wyżej niż w zapisie, jednak nie jest uznawany za instrument transponujący.

TECHNIKA GRY 

Dźwięk na flecie piccolo powstaje w ten sam sposób co we flecie poprzecznym – poprzez zadęcie w otwór ustnika. Powietrze rozszczepiane jest o krawędź płytki ustnikowej i pod różnym kątem dostaje się do metalowej lub drewnianej rurki. System klap pozwala na skracanie lub wydłużanie strumienia powietrza i tym samym na uzyskanie precyzyjnych wysokości dźwięków.

AMBASADOR 

Hanna Turonek, Gundrun Hinze (wirtuozki piccolo)

CIEKAWOSTKA 

Piccolo należy do najmniejszych, a jednocześnie najgłośniejszych instrumentów w orkiestrze symfonicznej. Po złożeniu mieści się w futerale wielkości piórnika, ale swoim przenikliwym brzmieniem góruje nad całą orkiestrą.

PRZYKŁAD MUZ.

Witold Lutosławski –Fujarka z Małej Suity

 

Posłuchaj brzmienia:

Dźwięki instrumentów są brzmieniem orientacyjnym, wygenerowanym w programach: 

Kontakt Native Instruments (głównie Factory Library oraz inne biblioteki) oraz Garritan (Aria Player).