INSTRUMENT
Klarnet basowy
NAZWA
Z wł. clarinetto (mała trąbka clarino) i głosu basowego (wł. basso)
HISTORIA
Pierwszy taki instrument zbudował w 1772 r. Gilles Lot w Paryżu. Niektóre instrumenty tego typu były zbliżone w budowie do fagotu. Współczesny model zaprojektował w 1836 roku Adolphe Sax (konstruktor saksofonu).
BUDOWA
Jest znacznie większy od klarnetu. Posiada tzw. fajkę (metalowa zakrzywiona rurka), w której umieszcza się ustnik ze stroikiem. Korpus instrumentu zazwyczaj z wykonany jest z drewna afrykańskiego (heban, grenadilla), rzadziej z tworzywa sztucznego lub metalu. Czara głosowa jest charakterystycznie zakrzywiona do góry, podobnie jak w saksofonie.
ODMIANY
Jest to odmiana klarnetu.
KLUCZ/TRANSP.
Transponuje o nonę wielką w dół.
TECHNIKA GRY
Technika gry jest podobna jak na klarnecie. Ze względu na duże gabaryty (waga ok.3-4 kg), instrument w pozycji stojącej zawiesza się na szyi na pasku, a w pozycji siedzącej opiera na metalowej nóżce. Barwa dźwięku potrafi być zarówno ciemna i ciepła, jak i jasna i ostra.
AMBASADOR
Tara Bouman (klarnecistka), Eric Dolphy (klarnecista jazzowy)
CIEKAWOSTKA
Słynny koncert klarnetowy W. A. Mozarta był napisany na Bass-klarinette, jednak nie chodziło tu o klarnet basowy, a o nieco większą odmianę klarnetu sopranowego – klarnet bassetowy.
PRZYKŁAD MUZ.
Geraldine Green – Koncert na klarnet basowy i orkiestrę smyczkową
Dźwięki instrumentów są brzmieniem orientacyjnym, wygenerowanym w programach:
Kontakt Native Instruments (głównie Factory Library oraz inne biblioteki) oraz Garritan (Aria Player).