INSTRUMENT
Regał
NAZWA
Z ang. rigol lub franc. rigole (rynna, koryto – z powodu kształtu piszczałek)
HISTORIA
Powstał prawdopodobnie w XVI w., ponieważ wtedy pierwszy raz pojawia się na rycinie (1519 r.) W swym dziele Syntagma musicum niemiecki uczony Michael Praetorius przedstawił taki sam instrument (1614 -1620). Był popularny w renesansie i baroku, pod koniec XVIII w. wyszedł z użycia. Pełnił ważną rolę w muzyce świeckiej i kościelnej, jak również chóralnej kameralnej i jako instrument solowy.
BUDOWA
Są to małe, łatwe do przenoszenia organy, zwykle mające tylko jeden zestaw piszczałek. Z przodu znajduje się klawiatura (obejmująca ok. 4 oktaw), a za nią zestaw piszczałek języczkowych z metalowym stroikiem, kształtem zbliżonym do ustnika klarnetu. Z tyłu regału znajdują się dwa miechy, doprowadzające powietrze do mechanizmu piszczałkowego. Obudowa jest drewniana, często bogato rzeźbiona i malowana.
ODMIANY
Występowały regały pojedyncze i podwójne (podział ze względu na skalę instrumentu), znany jest również tzw. pozytyw szkatulny, rodzaj regału w kształcie kufra, popularny na terytorium Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz regał książkowy.
KLUCZ/TRANSP.
Możliwa była transpozycja do innej tonacji przez przesunięcie klawiatury w bok.
TECHNIKA GRY
Regał stawia się na stole lub innym podwyższeniu. Do gry potrzebne są dwie osoby: muzyk obsługujący klawiaturę oraz asystent, naciskający miechy pompujące powietrze do piszczałek (czynność ta nazywa się kalikowaniem). We współcześnie budowanych kopiach stosuje się dmuchawy elektryczne.
AMBASADOR
Maksymilian Święch (współczesny budowniczy kopii regałów)
CIEKAWOSTKA
Typ regału zwany książkowym, z miechami w kształcie książek, po złożeniu wyglądał jak duża biblia.
PRZYKŁAD MUZ.
Juan Cabanilles – Batalla Imperial
Dźwięki instrumentów są brzmieniem orientacyjnym, wygenerowanym w programach:
Kontakt Native Instruments (głównie Factory Library oraz inne biblioteki) oraz Garritan (Aria Player).