INSTRUMENT
Trąbka
NAZWA
Z dawnego niem. trumba, stąd i włos. tromba. Pierwotne znaczenie w niem.: „bęben”, nie „trąba”.
HISTORIA
Początki współczesnej trąbki to archaiczne instrumenty z pustej gałęzi, muszli lub trzciny, związane z obrzędami magicznymi. W starożytnym Rzymie trąby miały rolę militarną. W średniowieczu proste instrumenty bez zaworów były wykorzystywane do grania fanfar, stały się przy tym atrybutem książąt i rycerstwa. Najwcześniejsze wzmianki o trąbce w esowatej formie pochodzą z 1400 r. Nieco później pojawiły się instrumenty przypominające już te dzisiejsze, ale dopiero w 1813 r. trąbkę wyposażono w wentyle, co umożliwiło wydobycie wszystkich dźwięków skali.
BUDOWA
Trąbka składa się z metalowej mosiężnej rury, skręconej w pętlę. Z jednej strony zakończona jest kielichowym ustnikiem, a z drugiej czarą głosową w kształcie dzwonu. Trzy tłokowe zawory umożliwiają zmianę wysokości dźwięku.
ODMIANY
Oprócz najpopularniejszej trąbki B istnieje wiele odmian w innych strojach: in C, D, Es, F lub A. Oprócz nich występuje trąbka basowa (transponuje o oktawę w dół), piccolo (o oktawę w górę) i kieszonkowa (niewielkich rozmiarów).
KLUCZ/TRANSP.
Trąbka in B transponuje o sekundę wielką w dół.
TECHNIKA GRY
Dźwięk wydobywa się poprzez wibracje warg grającego na ustniku. Osiągnięcie pełnej skali chromatycznej jest możliwe dzięki systemowi wentyli i rurek (krąglików). Brzmienie trąbki może być łagodne i melancholijne bądź ostre i potężne. Ponieważ jest to instrument donośny, w celu osiągnięcia delikatniejszego brzmienia stosuje się tłumiki.
AMBASADOR
Louis Armstrong (muzyk jazzowy)
CIEKAWOSTKA
W baroku tak wysoko ceniono umiejętności trębaczy, że byli oni najlepiej opłacanymi muzykami swoich czasów.
PRZYKŁAD MUZ.
Dźwięki instrumentów są brzmieniem orientacyjnym, wygenerowanym w programach:
Kontakt Native Instruments (głównie Factory Library oraz inne biblioteki) oraz Garritan (Aria Player).