INSTRUMENT
Fidel
NAZWA
Związana jest z włoskim terminem viola, który wywodzi się od łacińskiego vitulari (brykać, podskakiwać jak cielak), co może być związane z ruchem przesuwającego się smyczka. Określenie fidel pochodzi od osetyjskiego fendir, niemieckiego fedilo, staronordyckiego fidlu i anglosaskiego fidele.
HISTORIA
Pierwsze wzmianki pochodzą z X i XI w. z hiszpańskich manuskryptów. W X w. fidel była wąskim instrumentem, który wysokością dorównywał człowiekowi. Do Europy dotarła także fidel bizantyjska, która stała się głównym instrumentem smyczkowym Europy. W średniowieczu fidel ulegała przeobrażeniom, ale współistniały wtedy jej różne formy.
BUDOWA
Instrument ten w przeobrażonej w średniowieczu formie zwykle ma wąskie pudło rezonansowe z szyjką z podstrunnicą, na której rozciągniętych jest 5 strun, piąta struna jest struną burdonową. Istniały także fidele o czterech strunach.
ODMIANY
Fidel kolanowa (trzymana między nogami)
KLUCZ/TRANSP.
Instrument nietransponujący
TECHNIKA GRY
Na wschodzie fidel trzymana była w sposób pionowy, jednak w Europie niemal od razu zaczęto trzymać ją jak skrzypce – na ramieniu.
AMBASADOR
Minnesingerzy (niemieccy średniowieczni poeci i muzycy)
CIEKAWOSTKA
Wśród polskich instrumentów tradycyjnych także można znaleźć fidele, zrekonstruowane na podstawie znalezisk archeologicznych i badań muzykologicznych. Trzymano je pionowo.
PRZYKŁAD MUZ.
Dźwięki instrumentów są brzmieniem orientacyjnym, wygenerowanym w programach:
Kontakt Native Instruments (głównie Factory Library oraz inne biblioteki) oraz Garritan (Aria Player).