INSTRUMENT
Fortepian elektryczny
NAZWA
Od zastosowanych w fortepianie rozwiązań elektrycznych.
HISTORIA
W 1929 r. firma Bechstein wprowadziła na rynek pierwszy model tzw. „elektrycznego pianina” – Neo-Bechstein (bez pudła rezonansowego, z mechanizmem podobnym jak w gitarze elektrycznej), jednak nie zdobył on popularności. W 1954 r. powstał Wurlitzer piano ze stroikami zamiast strun, a 9 lat później efekt współpracy konstruktorów Leo Fendera i Harolda Rhodesa – słynny Fender Rhodes Electric Piano (potocznie Fender Piano lub po prostu Rhodes).
BUDOWA
Wyglądem przypomina mały fortepian lub pianino (niewielki rozmiar jest spowodowany brakiem lub minimalizacją pudła rezonansowego) na nóżkach lub rozkładanym statywie. W instrumencie Wurlitzera mechanizm młoteczkowy (podobny do tych spotykanych w pianinach i fortepianach) pobudza do drgania specjalnie dopasowane i nastrojone blaszki (stroiki), których drgania powodują zmiany pola elektromagnetycznego. Po przesłaniu ich do wzmacniacza i głośnika wybrzmiewa specyficznie falujący i ciepły dźwięk. Z kolei konstrukcja pianina Fendera opiera się na drganiach metalowego pręta (widelca) i brzmieniem nie przypomina dźwięku fortepianu.
ODMIANY
Fortepiany elektryczne to kategoria obejmująca wiele różnych instrumentów różniących się mechanizmem wydobycia dźwięku. Obecnie najpopularniejsze są modele Fender Piano czy Hohner Pianet oraz instrumenty firm Kawai, Roland i Yamaha. Ciekawym modelem jest Clavinet firmy Hohner, w którym zastosowano mechanizm klawesynu.
KLUCZ/TRANSP.
Nie transponuje.
TECHNIKA GRY
Podobna jak w przypadku akustycznego fortepianu. Możliwe są przekształcenia brzmienia (podłączanie zewnętrznych urządzeń, przesterów, pogłosów i innych efektów) oraz regulacja głośności.
AMBASADOR
Herbie Hancock (pianista jazzowy)
CIEKAWOSTKA
Firma Bechstein stworzyła swoje pierwsze pianino elektryczne wraz z marką Siemens oraz laureatem nagrody Nobla w dziedzinie chemii – Waltherem Nemstem.
PRZYKŁAD MUZ.
The Doors – Riders on the Storm
Dźwięki instrumentów są brzmieniem orientacyjnym, wygenerowanym w programach:
Kontakt Native Instruments (głównie Factory Library oraz inne biblioteki) oraz Garritan (Aria Player).