INSTRUMENT
Syntezatory
NAZWA
Z ang. synthesis (synteza dźwięku- przetwarzanie sygnałów elektrycznych na efekty dźwiękowe)
HISTORIA
Pierwszy instrument zbudowano w 1959 r. w USA jako element eksperymentu z komponującą maszyną (komputerem). Istotne ulepszenia wprowadził Robert Moog w 1963 r. Jego model zwany moogiem zdobył duże uznanie, podobnie jak jego mniejsza wersja – minimoog. Szczyt popularności mooga przypadł na lata 70., ale firma działała krótko, a wkrótce zaczęły powstawać cyfrowe modele takich marek jak Yamaha, Roland czy Korg. Obecnie stosuje się te instrumenty jako oprogramowanie do komputerów.
BUDOWA
W pierwszych modelach nośnikiem kodu dźwięku była papierowa taśma perforowana (dziurkowana), wprowadzana do urządzenia przez czytnik. Syntezator Mooga miał dwie klawiatury, oscylatory (układy drgań), filtry, generatory barw i szumów oraz regulację głośności. Istniała możliwość rozbudowywania go poprzez dołączanie kolejnych modułów. Od 1976 r. produkowano cyfrowe syntezatory wyposażone w twardy dysk, mniejsze i tańsze od analogowych, wyposażone w tzw. banki brzmień instrumentów akustycznych.
ODMIANY
Ze względu na obecnie postępujący rozwój technologiczny, istnieje bardzo wiele rodzajów syntezatorów, w zależności od przeznaczenia, marki i ceny.
KLUCZ/TRANSP.
Nie transponuje.
TECHNIKA GRY
Gra na syntezatorach, zwłaszcza analogowych, ze względu na ogromną liczbę pokręteł, kabli i przycisków, przypomina bardziej pilotowanie samolotu, niż muzykowanie. Wymaga specjalistycznej wiedzy elektroakustycznej, wyobraźni brzmieniowej i pianistycznej biegłości.
AMBASADOR
Vangelis, Jean-Michel Jarre (muzycy)
CIEKAWOSTKA
Pierwsze syntezatory miały rozmiar wielkiej szafy i były niesamowicie kosztowne (20 000-40 000 dol.)
PRZYKŁAD MUZ.
Vangelis – soundtrack z filmu Łowca androidów
Dźwięki instrumentów są brzmieniem orientacyjnym, wygenerowanym w programach:
Kontakt Native Instruments (głównie Factory Library oraz inne biblioteki) oraz Garritan (Aria Player).