Historia
Muzyka rock wywodzi się z amerykańskiego „czarnego” bluesa i muzyki country. W latach 50. i 60. XX w. stała się symbolem buntu młodego pokolenia, tworząc niespotykaną do tej pory subkulturę młodzieżową. Od lat 70. stopniowo traciła swój rewolucyjny charakter, stając się głównym nurtem muzyki popularnej (pop). Wtedy też rock zaczął się pojawiać w parze z muzyką klasyczną – w teatrach muzycznych (musicale rockowe), w filharmoniach i operach. Istnieje wiele klasyfikacji nurtów rockowych w muzyce, które są różnorodne i ciągle ulegają przemianom (np. punk rock, indie rock, metal, grunge). Charakterystyczne dla stylu rock są brzmienia gitar elektrycznych i perkusji, motoryczny rytm (z akcentami „na dwa”), duża rola śpiewu i improwizacje wywodzące się z muzyki jazzowej.
Skład
Kilkuosobowe zespoły rockowe składają się zazwyczaj z:
Klasyczny skład, w jakim występowały najsłynniejsze grupy (np. The Beatles) to 3 gitary (melodyczna, rytmiczna i basowa) oraz perkusja. Od kiedy rock zaczął czerpać z form i stylów muzyki tzw. poważnej, zespołom rockowym towarzyszą czasem orkiestry symfoniczne, chóry, grupy baletowe, a oprawą ich występów są często efekty świetlne, lasery, efekty dymne.
Ciekawostka
Zespół AC/DC nagrał aż 23 piosenki ze słowem rock w tytule. Co do tego, że jest to grupa rockowa, nie może być wątpliwości.
Przykład: The Rolling Stones – Satisfaction