Materiały

Materiały

Dowiedz się więcej:

Drewno

Najliczniejszą grupą wykorzystującą ten materiał są instrumenty strunowe wyposażone w pudło rezonansowe i szyjkę (m.in. skrzypce, wiolonczele, gitary). Zanim zaczną powstawać, drewno musi być poddane długotrwałemu procesowi suszenia. Gitary wykonuje się zazwyczaj z drewna topoli, klonu, mahoniu, natomiast skrzypce buduje się z drewna świerkowego i jaworowego. Drewno różnych gatunków, w tym mahoń, buk, klon, orzech, świerk, jawor, grusza i inne, używane jest do wytwarzania fortepianów i pianin, zarówno jeśli chodzi o elementy mechaniki, jak i wykończenie. Z drewna powstają też liczne instrumenty dęte (oboje, klarnety, fagoty, flety i ich odmiany) oraz dawne (viole, lutnie, flety proste).

Metal

Do produkcji instrumentów dętych blaszanych, jak sama nazwa wskazuje, stosuje się blachę, czyli arkusz metalu. Jest to zazwyczaj stop kilku metali, np. do produkcji trąbek, puzonów czy waltorni używa się mosiądzu (70% miedzi i 30% cynku), złotego mosiądzu (stop 85% miedzi i 15% cynku) oraz brązu niklowego (89% miedzi, 2% cyny i 9% niklu). Ze stopu cyny i ołowiu powstają piszczałki w organach, metale są też wykorzystywane przy budowie wielu instrumentów perkusyjnych (wibrafon, dzwonki). Najwyższej jakości flety poprzeczne produkuje się z metali szlachetnych – srebra, złota i platyny. 

Skóra i inne elementy pochodzenia zwierzęcego

Ze skóry zwierzęcej wykonuje się instrumenty tradycyjne (np. dudy) i membrany instrumentów perkusyjnych (np. kotłów). Smyczki wyposaża się w końskie włosie, struny w kopiach instrumentów historycznych (skrzypce, wiolonczele barokowe) powstają z baranich jelit, choć obecnie częściej zastępuje się je materiałami syntetycznymi. Podobnie jest z kością słoniową, używaną dawniej w klawiaturach fortepianów czy w instrumentach dętych drewnianych.

Tworzywa sztuczne

Plastik jest tanim i popularnym materiałem o szerokim zastosowaniu, również w produkcji instrumentów. Klarnety i oboje dla początkujących powstają z tzw. tworzywa ABS (podobnego do drewna), flety proste z syntetycznych polimerów, popularne są również plastikowe wersje trąbek, puzonów czy saksofonów. Tworzywa sztuczne znajdziemy też w instrumentach elektronicznych (obudowach, klawiaturach, strunach).

Ciekawostka

Biorąc pod uwagę fakt, że instrument można zrobić właściwie ze wszystkiego, nie dziwią budowniczy eksperymentujący z nietypowymi materiałami, takimi jak bryły lodu (Norweg Terje Isungset), warzywa (The Vegetable Orchestra) czy miotły (uliczni muzycy z Wiednia).

 

Przykład muzyczny:  The Vegetable Orchestra– Perfect Match